גרידה

כל מה שחשוב לדעת על גרידה
המונח גרידה מתייחס לפעולה אשר מטרתה היא הוצאת כל תוכן ההיריון מחלל הרחם. נשים אשר עוברות את התהליך נחלקות לאלו אשר בחרו לסיים את הריונן באופן יזום (הפלה מלאכותית) אך גם לכאלה אשר נזקקות לפעולה זו בלית ברירה. על הסיבות לביצוע גרידה, מהלך הפרוצדורה ותוצאותיה נלמד בשורות הקצרות שלפניכם.

קיימות מספר אינדיקציות המורות לרופא המטפל להמליץ על גרידה :
•    הפלה מלאכותית – אישה אשר נמצאת עד השבוע ה- 12 להריונה (לעיתים אף יותר) אשר עמדה בפני הועדה להפסקת הריון ומעוניינת להפיל את עוברה, תעבור תהליך של גרידה במידה וגיל ההיריון הינו מעל 7 שבועות (לפני כן – הפלה תרופתית).
•    הפלה טבעית – כאשר התבצעה הפלה טבעית לא שלמה וממצאים מראים כי חלק מתוכן ההיריון נשאר בחלל הרחם, ימליץ הרופא על ביצוע גרידה.
•    אבחון וטיפול – חדירה לרחם וביצוע גרידה לעיתים נדרשים לצורכי אבחון וטיפול כמו במקרה של ציסטות וגידולים.

תהליך הגרידה
גרידה מתבצעת בתנאי הרדמה כללית או הרדמה ספינאלית (באמצעות אפידורל). בשלב הראשון יש צורך להרחיב את צוואר הרחם על מנת לאפשר גישה אל תוך הרחם, זאת מבצעים באמצעות חומרים כימיים ובאמצעות שיטות מכניות. לאחר מכן יחדיר הרופא המטפל צינורית דקה אשר מרוקנת את שק ההיריון באמצעות תהליך של שאיבה. חשוב להדגיש כי הרופא לא יחדיר את הצינורית טרם אבחון מלא של מנח ההיריון ומבנה הרחם על מנת להימנע ככל שניתן מפגיעה בריריות.

תוצאות לאחר גרידה וסיבוכים
רוב רובו של זמן תהליך הגרידה מוקדש לפתיחת צוואר הרחם בעוד פעולת השאיבה עצמה אינה אורכת זמן רב. בסוף הגרידה לא אמורות להימצא שאריות בתוך חלל הרחם ואת זאת מוודאים ע"י בדיקת אולטרסאונד. לאחר מספר שעות תשתחרר האישה מבית החולים כאשר התכווצויות בטניות ודימום הינן טבעיות לחלוטין ואמורות לחלוף לאחר כ- 24 שעות. אחוזי ההצלחה של תהליך גרידה הינם גבוהים במיוחד, גם כאשר מדובר בהפלה מלאכותית. יחד עם זאת, כמו בכל פעולה כירורגית, גם כאשר מדובר על גרידה תמיד קיים החשש לסיבוכים, גם אם נדירים כגון דימום מוגבר, ניקוב דופן הרחם, זיהום ועוד. לכן, יש להישמע להוראות הרופא בשחרור ובכל מקרה לבחור את הרופא הטוב ביותר לביצוע הגרידה מלכתחילה.

כתיבת תגובה