הפסקת הריון

שיטות נפוצות
במדינת ישראל נקבעו מספר קריטריונים אשר מתירים לאישה להפסיק את התפתחות העובר שברחמה ובמילים אחרות, לבצע הפסקת הריון. פעולה זו כוללת 3 שיטות עיקריות אשר בכל אחת מהן ניתן להשתמש על מנת לבצע הפלה בהתאם לגיל ההיריון. ככל שהזמן מרגע איחור המחזור החודשי גדול יותר, כך האמצעים הופכים להיות מעט יותר "אגרסיביים" ולכן גם מורכבים ויקרים יותר.

הפלה באמצעות תרופות
ניתן להשתמש בתרופות על מנת לבצע הפלה מלאכותית. כאשר אישה מעוניינת להיות בטוחה כי היא לא נכנסה להריון בעקבות מגע מיני לא בטוח, היא יכולה להשתמש בכדורי "היום שאחרי" תוך 72 שעות מהמגע המיני וזאת ללא קבלת אישור מועדה כלשהי. לאחר 72 השעות הללו ועד היום ה- 49 להריון, ניתן לבקש את הסכמת הוועדה לביצוע הפסקת הריון באמצעות תרופות. פרוצדורה זו מבוצעת בבית חולים באשפוז יום בטיפול דו יומי. ביום הראשון תיטול האישה את התרופה mifepristone, אשר נוגדת את פעילות ההורמון פרוגסטרון ומפסיקה את פעולת ההיריון וכעבור כ- 48 שעות תחזור לבית החולים על מנת לקבל את החומר mizoprostol  אשר גורם לכיווץ הרחם ופליטת תוכנו החוצה בתסמינים המזכירים ווסת חודשית מעט קשה מהרגיל.

הפסקת הריון באמצעות גרידה
במידה והזמן המתאים לביצוע הפלה תרופתית כבר עבר וההיריון אינו נמצא לפני גיל 12 שבועות, ניתן לבצע את הפסקת ההיריון באמצעות גרידה, תחת תנאים של הרדמה מלאה. הפסקת הריון זו, לעומת הטיפול בכדורים, הינה תהליך פולשני הכולל את הרחבת צוואר הרחם באמצעים תרופתיים ו/או מכאניים והחדרת צינורית אשר שואבת את תוכן ההיריון ולמעשה, מפסיקה אותו. טכנולוגיות מתקדמות הופכות את הפרוצדורה לבטוחה יחסית אך עדיין היא טומנת בחובה סיכונים כגון ניקוב הרחם,דימום, זיהום ועוד.

השראת לידה
ניתן לבצע הפסקת הריון מלאכותית גם במהלך הטרימסטר השני וזאת בעזרת השראת לידה באמצעות תרופות (זירוז לידה). התהליך כולל ברוב המקרים שימוש בפרוסטגלנדין (mizoprostol ) במתן תוך נרתיקי (פתילות), דבר אשר מגרה את שרירי הרחם להתכווץ כך שהאישה חווה תהליך של לידה בטרם עת ויולדת, למעשה, עובר מת. תופעות הלוואי האפשריות של הפלה שכזאת הינן חום ודימום ולכן לאחר התהליך מאושפזת האישה כיומיים במחלקת יולדות, כמו כל אישה אשר זה עתה ילדה.

כתיבת תגובה