כירורג שד – כל היבטי הטיפול הכירורגי בסרטן השד

כל היבטי הטיפול הכירורגי בסרטן השד

רקמת השד הינה רקמה גדולה אשר גבולותיה הן החלק התחתון של הצלעות, עצמות הבריח ובית השחי. סרטן השד המתפתח באיזור זה ברוב המקרים יצריך את התערבותו של כירורג שד מומחה אשר לו 2 "כובעים" עיקריים והם לוודא שכל האיזור של רקמת השד יהיה נקי מהגידול הממאיר וכל זאת בשיקולי הכובע השני, אשר מטרתו היא לדאוג לפן האסתטי של האישה וחיוניות השד עד כמה שניתן.

ההיבט התרפואטי

היבט זה הינו ההיבט המרפא. כירורג שד מסתמך על בדיקות האולטראסאונד והמישוש הידני על מנת לאפיין לעצמו את מסלול החיתוך וגבולותיו, כך שהפגיעה ברקמה פגיעה תהיה מינימאלית בעוד המטופלת תוכל להיות בטוחה כי הגידול אכן הוצא במלואו תוך חיתוך שולי של רקמה בריאה. חיתוך רקמת השד מתחיל ממרכזו תוך שמירה על השרירים שמתחת לרקמה זו. בהתאם לגיל, מידת האלימות של הגידול ומצבו, מצב רפואי ועוד יחליט הכירורג אודות סוג ניתוח השד ובמילים אחרות, האם מדובר בכריתה מלאה או כריתה חלקית ואם במקרה האחרון מדובר, עד כמה חלקית וכמה רקמת שד תישאר במקומה בסופו של דבר.

כירורג שד- הפן האסתטי

השדיים מהווים חלק בלתי נפרד ממיניותה של האישה וזהותה, בטחונה העצמי ויכולתה להרגיש טוב עם עצמה. בהתאם לזאת, הרופא המטפל אינו יכול להפריד לחלוטין את האספקטים המרפאים מהצרכים האסתטיים. במידה והאישה מעדיפה כריתת שד מלאה, עשוי בהחלט הכירורג להורות על ביצוע פעולה זו. כירורג שד אף עשוי להמליץ על הסרה מלאה כאשר ישנם מספר מוקדים בו זמנית של גידולים ממאירים או כאשר הוא סבור כי הסרה חלקית תיצור עיוות במראה השד הספציפי. בכל שאר המקרים כירורג השד יבצע הסרה חלקית ואיכות עבודתו, ניסיונו ויכולותיו בזמן אמת יקבעו את צורת השד והיכולת לבצע שחזור בצורה קלה יחסית.

מסיבות אלו ברור כי יש לבחור כירורג שד בעל ניסיון וברמה הגבוהה ביותר על מנת שיידע לבצע שילוב מושכל בין ההיבטים הרפואיים המרפאים ובכך להביא למניעה מקסימאלית של היוותרות שאריות גידול ממאיר ובין הצרכים האסתטיים הברורים מאליהם בחלק גוף זה של האישה.

עם התגית: , ,
נשלח ב כללי