הפלה טבעית – הסיבות לתופעה

פעמים רבות ההיריון אינו מצליח לעבור בהצלחה ומתרחשת הפלה טבעית. לעומת הפלה מלאכותית, ההפלה הטבעית אינה קשורה ליוזמה של האם לסיים את הריונה כך שבמקרים רבים סיום ההיריון ניחת עליה כ- "רעם ביום בהיר".  הפלה טבעית יכולה להתרחש בכל שלבי ההיריון והסיבות להופעתה רבות. להלן סקירה של המקרים היותר שכיחים שעלולים לגרום לה.

פקטור הגיל
האישה מגיעה לבגרות מינית מלאה אי שם בגיל ההתבגרות אך במאה הנוכחית ובתרבות המערבית לא נדיר למצוא נשים אשר נכנסות להריון גם 15 ו- 20 שנה לאחר גיל ההתבגרות. הפלה טבעית שכיחה יותר בקרב נשים מבוגרות כך שהקשר בינה לבין הגיל הינו ישיר.  אם 1 מכל 4 נשים תעבור לפחות הפלה טבעית אחת במהלך חייה, הרי שמעל גיל 45, מדברים על כל הריון שני אשר מסתיים בהפלה ובגילאי הביניים (30-45) הסיכוי להפלה אף הוא גבוה משמעותית מאשר אצל נשים צעירות.

הפלה טבעית – עניין של גנטיקה
תהליך יצירת העובר הינו מלאכת מחשבת של גוף האישה אשר משמש כבית גידול לתהליך גנטי מורכב שנקבע ע"י הזרע והביצית אשר התבססו ברחם. נמצא כי רוב ההפלות הטבעיות מקורן בשיבושים או א-נורמאליות של המבנה הגנטי של העובר הנוצר ברחם כך שגם אם היו נולדים, לא היו נשארים בחיים זמן רב לאחר לידתם. הדבר נכון בעיקר עבור הפלה טבעית אשר התרחשה בשליש הראשון להריון ופחות עבור הריונות בגילאים מתקדמים יותר.

השפעה סביבתית
העובר המתפתח ברחם מקבל את אספקת החמצן והמזון שלו באמצעות השליה, מערכת של כלי דם אשר נכנסים ויוצאים מהרחם ומחוברים ישירות לעובר. במידה והאם תהיה חשופה לרעלים סביבתיים, תעשן או תצרוך חומרים מסוכנים (כגון סמים), גם העובר יחווה אותם ברמה כזו או אחרת, דבר אשר עלול לשבש את התפתחותו התקינה ולהאיץ את הפגיעה בו עד לכדי הפלה טבעית. מאחר והסביבה בה מתפתח העובר היא למעשה גופה של אימו, הרי שכל פציעה של האם כגון נפילה או תאונה עלולים לפגוע באופן ישיר בעובר בין אם פיזית ובין אם בעקיפין תוך אספקת דם לקויה. גם למשברים נפשיים של האם קשר ישיר לסיכוי גבוה להפלה טבעית.

נשלח ב כללי

כתיבת תגובה