הפסקת הריון מאוחרת – מתי וכיצד ניתן לבצע?

לאחר 12 שבועות מתחילת ההיריון, העובר כבר נמצא בשלבי התפתחות די מתקדמים ולכן הפסקת היריון מאוחרת שכזאת, הופכת להיות פעולה "אגרסיבית" וחודרנית יותר ולכן, בהתאם, גם טומנת בחובה סיכוי גדול יותר לתופעות לוואי בלתי רצויות.

המילה "מאוחרת" מתייחסת לעובדה כי ההיריון כבר נמצא בעיצומו לאחר שכל האיברים של העובר כבר סיימו להתפתח וכעת רק מגדילים את נפחם (לאחר הטרימסטר הראשון). לעומת הפלה מוקדמת, אשר מתבקשת לעיתים רבות עקב הריון בלתי רצוי (אונס, קטנה, הריון מחוץ לנישואים וכו'), הפסקת הריון מאוחרת שכיחה ביותר כאשר נתגלה מום בעובר בסקירת המערכות השגרתית ו\או שקיים חשד כי המשך ההיריון מהווה סיכון בריאותי  לאישה או לעובר שברחמה. על מנת לעבור הפלה מאוחרת יש לעמוד בפני הועדה להפסקת הריון ולאחר מכן לפנות עם אישורה לבית חולים ממשלתי או פרטי על מנת להביא לסיומו בטרם עת של ההיריון.

במרכז הרפואי לביצוע הפלות מאוחרות, יוחלט על האסטרטגיה הנכונה ביותר המתאימה לסיים את ההיריון עם הסיכון הקטן ביותר להתפתחות תופעות לוואי לא רצויות כגון ניקוב הרחם, זיהום ועוד. מבין השיטות הנפוצות ביותר לביצוע הפסקת הריון מאוחרת, ניתן לציין:
•    סמוך לטרימסטר השני – נפוץ להשתמש בשיטת בוארו, אשר כוללת שימוש בחומר המאיץ את הצירים ולפליטת תוכן ההיריון וסיומו המיידי. לאחר התהליך תעבור האישה בדיקת אולטרסאונד על מנת לוודא כי לא נותרו שאריות הריון ברחמה. במידה וכן, תעבור האישה תהליך נוסף של גרידה (שאיבת תוכן הרחם).
•    עד השבוע ה- 20 – זוהי הפסקת הריון מאוחרת אשר מתבצעת בהרדמה מלאה ובמהלכה מורחב צוואר הרחם באמצעים כימיים ומכאניים, מוזרקת תמיסה לחלל הרחם לעידוד כיווצו ולעיתים רבות אף מתבצע שימוש במכשיר וואקום שעוזר לשלוף את העובר המת אל מחוץ לרחם.
•    עד השבוע ה- 24 – אותו הליך בדומה לעד השבוע ה- 20 אלא שפעמים רבות מתבצע שימוש בתרופה אשר עוצרת את ליבו של העובר על מנת למנוע לידתו של עובר חי.

הפסקת הריון מאוחרת דורשת מומחיות ותשומת לב יתרה על מנת למזער את הסיכון לתופעות לוואי ולהגדיל את הסיכוי להיכנס להריון תקין בעתיד. קחו זאת בחשבון בבחירת המרכז הרפואי שלכם.

נשלח ב כללי

כתיבת תגובה