מהי ועדה להפסקת הריון

מדינת ישראל מתייחסת במלוא הרצינות לכל נושא ההפלות, תוך חתירה לשמירת זכויות האישה והעובר שברחמה. על כן, כל אישה אשר מעוניינת לסיים את הריונה באופן יזום, צריכה לעמוד בפני ועדה להפסקת הריון אשר תקבע האם קיימת עילה מוצדקת לביצוע ההפלה או לא. רק לאחר אישור הועדה ניתן לבצע הפלה מלאכותית וכל דרך אחרת מפרה את חוקי המדינה.

נכון לשנת 2013, פועלות כ- 73 ועדות להפסקת הריון בכל רחבי הארץ, במרפאות שונות ובכל בתי החולים. הועדה פועלת ע"פ חוקי מדינת ישראל אשר מחייבים את נוכחותם של אנשי המקצוע הבאים בכל מושב – רופא מומחה במיילדות, רופא מומחה נוסף (בתחום הרחב) ועובד/ת סוציאלי/ת. החוק קובע כי בכל דיון ישנה חובה לנוכחותן של 2 נשים בוועדה, האישה מגישת הבקשה ואחד מאנשי המקצוע שהוזכרו לעיל. כל ועדה להפסקת הריון שמתכנסת מגדירה קריטריונים ברורים עבור מי שרשאית לפנות אליה בבקשה להפסיק את הריונה :
•    כאשר ההיריון הינו כתוצאה של יחסים מחוץ לנישואין.
•    קטינה מתחת לגיל 17 (מתחת לגיל הנישואין המותר בחוק בישראל).
•    נשים מעל גיל 40 אשר אינן מעוניינות בילד.
•    כאשר ההיריון נבע כתוצאה ממעשה פלילי או יחסים אסורים.
•    ישנו סיכוי גבוה ומוכח ללידת תינוק בעל מום או בעיה רפואית חמורה.
•    כאשר מוכח כי המשך ההיריון מסכן את האישה פיזית ו/או נפשית.

יש לציין כי ועדה להפסקת הריון אינה רק קובעת מה יהיה גורל ההיריון לכאן או לכאן, אלא מטרתה היא גם לסייע לאישה להגיע להחלטה הנכונה, לענות בפניה על שאלות ולהסביר לה את הסיכונים הכרוכים בביצוע ההפלה. החלטת הועדה נמסרת לאישה עוד באותו היום ומאחר וביצוע ההפלה מתבצע באותו המוסד בו התקיימה הועדה, הרי שלעיתים רבות הזמן מרגע החלטת הועדה ועד לסיום ההיריון הינו שעות ספורות. בכל מקרה, כאשר אותה ועדה להפסקת הריון מחליטה לאפשר את ביצוע ההפלה, תחתום האישה על טופס 'הסכמה מידעת' ותאשר שהיא מודעת לסיכונים האפשריים בביצוע ההפלה וכי היא ניגשת לתהליך מרצונה הטוב ולאחר שקיבלה את כל האינפורמציה. זכותה של האישה להתחרט בכל שלב בתהליך, על לביצוע הבלתי הפיך של ההפלה בפועל.

נשלח ב כללי
תגובה אחת ב“מהי ועדה להפסקת הריון
  1. שלום, זו תגובה.
    כדי למחוק תגובות, יש להתחבר למערכת ולהציג את התגובות של הפוסט. שם ישנה אפשרות לערוך או למחוק לתגובות.

כתיבת תגובה